Chicago Events

Sunday, September 15

BeatMakers Chicago: Beat Cypher and Open Workshop

@ Uncommon Ground (Lakeview) -- 3:30 PM //

Sunday, September 15

Age Restrictions: All Ages


Neoromantics + The Standby at Beat Kitchen

@ Beat Kitchen -- 6PM //

Sunday, September 15


NeoRomantics w/ The Standby, Jonfin & Crystal Kills

@ Beat Kitchen -- 6PM //

Sunday, September 15


Monday, September 16

Castle Black (NYC) / Super Neutral / TAFKV / TBA

@ CT HOUSE (message for address) -- 5PM //

Monday, September 16


Andrew Trim Trio & Many Blessings

@ Elastic Arts -- 8PM //

Monday, September 16


Tuesday, September 17

Little Church / Daymaker / Sex No Babies / Shi La Rosa

@ The Empty Bottle -- 7:30 PM //

Tuesday, September 17


Wednesday, September 18

Sinema Obscura & Trust This Ghost present: TV Party s3e9

@ The Logan Theatre -- 6PM //

Wednesday, September 18


KPOP AND CHILL BTS EDITION

@ Bourbon on Division -- 6PM //

Wednesday, September 18


LoganSquarist Neighbor Meetup at Cole's Bar

@ LoganSquarist -- 6PM //

Wednesday, September 18


Thursday, September 19

Dan Whitaker & The Shinebenders at Cole's Bar

@ Cole's Bar -- 6PM //

Thursday, September 19


Spooktacular/castle og/Sugarpulp/Bailey Minzenberger at Cthouse

@ Cthouse -- 6PM //

Thursday, September 19


Wolf Eyes / Mukqs x Sharkula / Glyders

@ The Empty Bottle -- 7:30 PM //

Thursday, September 19


Hatcher/Giallorenzo/Young/Damon & Christopher Dammann’s Restroy

@ Elastic Arts -- 8PM //

Thursday, September 19


Friday, September 20

Afrofuturist Weekend Day One

@ Elastic Arts -- 5PM //

Friday, September 20


Art After Hours

@ Various Locations -- 5PM //

Friday, September 20


The Rusty Daisy Tribute Extravaganza

@ Phyllis' Musical Inn -- 6PM //

Friday, September 20


Warp&Weft (MN), Meredith Haines, Urine Hell, MagicalMind, TBA

@ Francisco Fun House -- 8PM //

Friday, September 20


Dreamgirl / Faux Furrs

@ The Empty Bottle -- 8PM //

Friday, September 20


The Wild Rumors W/ Hayes & Conner & Amira Lombard

@ Uncommon Ground Lakeview -- 8PM //

Friday, September 20

Age Restrictions: All Ages


Saturday, September 21

Afrofuturist Weekend Day Two: Nicole Mitchell's Xenogenesis

@ Elastic Arts -- 7PM //

Saturday, September 21


Sunday, September 22

Afrofuturist Weekend Day Three

@ Elastic Arts -- 1PM //

Sunday, September 22


Cuco at Riviera Theatre

@ The Riviera Theatre -- 5PM //

Sunday, September 22


Monday, September 23

Free Monday: Discus (Tape Release) / Claude / Hue / Pool Holograph DJs

@ The Empty Bottle -- 7:30 PM //

Monday, September 23


Jake Victor Trio & James Cook Trio

@ Elastic Arts -- 8PM //

Monday, September 23


Tuesday, September 24

Volun-Tuesday!

@ The WasteShed -- 4PM //

Tuesday, September 24


Wednesday, September 25

Sinema Obscura & 6740micro present : Rendezvous In Chicago

@ 6740Micro -- 6PM //

Wednesday, September 25


The Dead Woods w/ The Off Days: Live at The Beat Kitchen

@ Beat Kitchen -- 6PM //

Wednesday, September 25


Discoveries: Hear & Be Heard

@ Elastic Arts -- 7PM //

Wednesday, September 25


CHIRP Night: Fury, Couple II

@ The Whistler -- 8PM //

Wednesday, September 25


Thursday, September 26

The Dirty Ragtimers at Cole' Bar

@ Cole's Bar -- 6PM //

Thursday, September 26


Earth Radio with oeugons are real, Matt Riggen Quartet

@ Moe's Tavern -- 7PM //

Thursday, September 26


Holland Andrews Solo & Jaimie Branch Trio/Quartet

@ Elastic Arts -- 8PM //

Thursday, September 26


Friday, September 27

Darsombra~Rasplyn~Bruce Lamont~Korean Jeans

@ Charm School -- 6PM //

Friday, September 27


sewingneedle / Greg Electric / Imelda Marcos

@ Cafe Mustache -- 7PM //

Friday, September 27


Alejandro t. Acierto: we continue to sustain ourselves

@ Elastic Arts -- 8PM //

Friday, September 27


9.27 Alien Thing//Brain Plague//Tina Panic Noise (NY)

@ Bohemian Grove McKinley -- 8PM //

Friday, September 27


Saturday, September 28

Titty Citty / Baby Cuts / New Rocket Union / Badnew at SUB-T

@ Subterranean -- 5PM //

Saturday, September 28


The Curls & SECRET GUEST at Cole's Bar: Oktoberfest After-Party

@ Cole's Bar -- 9PM //

Saturday, September 28


Sunday, September 29

New WasteShed Sign Making Party!

@ The WasteShed -- 3:30 PM //

Sunday, September 29


Monday, September 30

Kara Kesselring with Kate Schell at Montrose Saloon

@ Montrose Saloon -- 7PM //

Monday, September 30


Kathy Kelly’s Owl Trio & Paul Hartsaw Quartet

@ Elastic Arts -- 8PM //

Monday, September 30


Thursday, October 3

Horseshoe Bender at Cole's Bar

@ Cole's Bar -- 6PM //

Thursday, October 3


Tuesday, October 8

Kind(er) Garden Variety Hour

@ Kinder Garden -- 6:30 PM //

Tuesday, October 8


Wednesday, October 9

Late Nite Laundry w/ Frederick The Younger, Namorado, Lady Pyramid

@ Tonic Room -- 7PM //

Wednesday, October 9


Thursday, October 10

Tom Lowery Trio at Cole's Bar

@ Cole's Bar -- 6PM //

Thursday, October 10


Friday, October 11

ANCHR Presents: Native Sun and Cold Beaches at Cole's

@ Cole's Bar -- 8PM //

Friday, October 11


Thursday, October 17

Bubbles Brown at Cole's Bar

@ Cole's Bar -- 6PM //

Thursday, October 17


Friday, October 18

Blacker Face "Distinctive Juju" Record Release! at the Hideout

@ Hideout Inn -- 8PM //

Friday, October 18


Saturday, October 19

Gather: Mabel Kwan // Corey Smith

@ Comfort Station Logan Square -- 7PM

Saturday, October 19

Age Restrictions: All Ages


Sunday, October 20

Harvey Fox (LP Release), Daydream Review, Space Gators

@ Sleeping Village -- 8PM //

Sunday, October 20